• Blogal İçerik Politikası
 • İçerik Sınırları
 • Blogger'ın İçerik Politikasının Uygulanması
 • Blogal, kullanıcıların iletişim kurmaları, kendilerini ifade etmeleri ve konuşma özgürlüğüne sahip olmaları için tasarlanmış ücretsiz bir hizmettir. Blogal'ın bilgi kullanılabilirliğini artırdığına, sağlıklı tartışmaları teşvik ettiğine ve kişiler arasında olası yeni bağlantılar oluşturduğuna inanıyoruz. Bu içeriğin sansürlenmesinin, ifade özgürlüğünü temel alan bir hizmetin doğasına aykırı olduğunu düşünüyoruz.

  Ancak, bu değerleri muhafaza etmek için, bu hizmeti sunmamıza ve hizmetin teşvik ettiği ifade özgürlüğüne karşı tehdit teşkil eden kötüye kullanımları engellememiz gerekmektedir. Bu nedenle, Blogal'da barındırılabilecek içerik türleri konusunda bazı sınırlar söz konusudur. Tanımladığımız sınırlar hem yasal gerekliliklerle uyumludur hem de hizmeti bir bütün olarak geliştirmeye yöneliktir.

  Politikalarımızı ihlal ettiğini düşündüğünüz bir blogla karşılaşırsanız lütfen, her blogda üst kısımda bulunan "Daha fazla" açılır menüsünün altındaki "Kötüye Kullanım Bildir" bağlantısını kullanarak blogu bize bildirin. Blog sahibi bu bağlantıyı gizlemişse Blogal Yardım Merkezi'nden kötüye kullanım bildirebilirsiniz.

  İçerik politikalarımız, sizlere yani kullanıcılara olumlu bir deneyim yaşatma konusunda önemli rol oynar. Lütfen bu yönergeleri dikkate alın. Zaman zaman içerik politikalarımızı değiştirebiliriz. Bu nedenle buradan tekrar kontrol edin. Ayrıca aşağıdaki politikaları uygularken sanatsal, eğitsel, belgesel veya bilimsel hususlarda ya da içerikle ilgili işlem yapmama durumunda halka yarar sağlayabilecek koşullar çerçevesinde istisnai durumlar oluşturabiliriz.

  Yetişkinlere Özel (18+) İçerik: Çıplaklık veya cinsellik içeren resimler veya videolar da dahil olmak üzere Blogal'da yetişkinlere özel (18+) içeriklere izin veriyoruz. Blogunuzda yetişkinlere özel (18+) içerik varsa lütfen Blogal ayarlarınızdan onu "yetişkin" olarak işaretleyin. Blog sahipleri işaretlemediği takdirde biz de blogları "yetişkinlere özel (18+) içerik" olarak işaretleyebiliriz. "Yetişkin" olarak işaretlenen tüm bloglar, yetişkinlere özel (18+) içerik uyarısı geçiş reklamının arkasında yer alır. Blogunuzun bir uyarı geçiş reklamı varsa lütfen geçiş reklamını atlamayın veya devre dışı bırakmayın; bu, herkesin korunması içindir.

  Yetişkinlere özel (18+) içerik politikamıza ilişkin bazı istisnalar söz konusudur:

  • Blogal'ı yetişkinlere özel (18+) içerik üzerinden para kazanma yolu olarak kullanmayın. Örneğin, ticari porno sitelerine yönelik reklam veya bağlantı içeren bloglar oluşturmayın.
  • Tecavüzü, ensesti, hayvanlarla cinsel ilişkiyi veya nekrofiliyi tasvir eden veya bunlara teşvik eden resim, video ya da metin içeriği de dahil olmak üzere yasa dışı cinsel içeriğe izin vermiyoruz.
  • Gizli, çıplaklık içeren veya cinsel anlamda uygunsuz resimleri veya videoları kişinin izni olmadan yayınlamayın veya dağıtmayın. Bir kullanıcı size ait gizli, çıplaklık içeren veya cinsel anlamda uygunsuz bir resmi ya da videoyu yayınladıysa lütfen bize buradan bildirin.

  Çocuk güvenliği: Çocukları istismar eden içeriklere karşı sıfır tolerans politikasına sahibiz. Buna örnek olarak şunlar verilebilir:

  • İçinde çocukların bulunduğu cinsel içeriğin açık tasviri: İçinde çocukların bulunduğu cinsel içeriğin açık tasvirini dağıtan veya yayınlayan herhangi bir kullanıcının hesaplarını feshederiz. Ayrıca o kullanıcıyı emniyet teşkilatına bildiririz.
  • Pedofili: Çocuklara yönelik cinsel çekime teşvik eden veya bunun tanıtımını yapan içeriklere izin vermeyiz. Örneğin, resim koleksiyonunun veya resimlerin yanında bulunan metnin müstehcen içeriğe sahip olduğu, çocuk resimlerini içeren galeriler barındıran bloglar oluşturmayın ve yaşı tutmayan bir katılımcının bulunduğu cinsel içerikleri yayınlamayın.

  Nefret Söylemi: Ürünlerimiz özgür ifade platformlarıdır, ancak nefret söylemlerine izin verilmez. Nefret söylemi; ırk, etnik köken, dini inanç, engellilik, yaş, milliyet, gazilik durumu, cinsel yönelim, cinsiyet, cinsel kimlik veya sistemli ayrımcılık ya da marjinalleştirmeyle ilişkili diğer özelliklere göre bireylere ya da gruplara karşı şiddeti özendiren veya buna göz yuman ya da birincil amacı nefreti körüklemek olan içeriktir.

  Ham İçerik: Yalnızca şok edici veya sarsıcı amaçlı içerikler yayınlamayın. Örneğin, ek bağlam ya da yorum olmadan kurşun yaralarının veya kaza sahnelerinin yakından resimlerini içeren koleksiyonlar bu politikayı ihlal eder.

  Şiddet: Temel amacı insanları sarsmak, üzmek veya asılsız bilgiler vermek olan şiddet barındıran ya da korkutucu içeriklerin yayınlanması uygun değildir. Haber veya belgesel bağlamında ya da bilimsel veya sanatsal bağlamda sansürsüz içerik yayınlıyorsanız insanların neler olduğunu anlamalarına yardımcı olacak kadar bilgi sağlayın. Bazı durumlarda içerik, platformlarımızda hiçbir şekilde kalmasına izin verilmeyecek derecede şiddet barındırıyor veya sarsıcı olabilir. Son olarak, başkalarını belirli şiddet eylemlerinde bulunmaya teşvik etmeyin.

  Terör Amaçlı İçerik: Terör örgütlerinin, istihdam dahil herhangi bir amaçla Blogal'ı kullanmalarına izin verilmez. Ayrıca Blogal, terörist eylemleri destekleme, şiddete teşvik veya terör saldırılarını kutlama amaçlı içerikler gibi terörizmle ilgili içeriği kesinlikle yasaklar.

  Eğitim veya belgesel bağlamında ya da bilimsel veya sanatsal bağlamda içerik yayınlıyorsanız görüntüleyenlerin bağlamı anlamalarına yardımcı olacak kadar bilgi sağlayın. Sansürsüz veya tartışmalı içerik, yaş kısıtlaması veya uyarı ekranı gösterilmesi uygulamalarına tabi olabilir.

  Taciz ve Tehditler: Başkalarına tacizde bulunmayın veya zorbalık etmeyin. Tacizde bulunmak veya zorbalık etmek için Blogal'ı kullanan herkesin rahatsız edici içeriği kaldırılabilir veya siteye girmeleri kalıcı olarak yasaklanabilir. Çevrimiçi taciz pek çok yerde yasa dışıdır ve ciddi çevrimdışı sonuçları olabilir. Blogunuzda başkalarını tehdit etmeyin. Örneğin, başka bir kullanıcıya veya kullanıcılara karşı ölüm tehditleri yayınlamayın ve okuyucularınızı başka bir kullanıcıya ya da kullanıcılara karşı şiddet eyleminde bulunmaları için teşvik eden içerikleri yayınlamayın.

  Telif hakkı:İddia edilen telif hakkı ihlallerine yönelik açık bildirimlere yanıt vermek politikamızdır. Ayrıca lütfen okuyucularınızın başka kişilerin içeriklerine yetkisiz olarak ulaşabildiği sitelerin bağlantıları vermeyin.

  Kişisel ve gizli bilgiler: Politikamız gereği, başkalarına ait kişisel ve gizli bilgilerin yayınlanmasına izin vermiyoruz. Örneğin başka birisinin kredi kartı numarasını, vatandaşlık numarasını, rehberde kayıtlı olmayan telefon numarasını ve ehliyet numarasını paylaşmayın. Buna ek olarak, yasal temsilcilerinden gerekli izni almadan küçük yaştakilerin resimlerini veya videolarını yayınlamayın ya da dağıtmayın.  Ayrıca, politikalarımıza göre İnternet'te herhangi bir yerde veya halka açık devlet arşivlerinde zaten var olan bilgilerin genelde özel ya da gizli olarak değerlendirilmediğini lütfen unutmayın.

  Kimliğe bürünme ve yanlış temsil: Blogal'ı, kendinizi başka bir kişiymiş gibi göstererek, aslında temsil etmediğiniz bir kuruluşu temsil edermiş gibi yaparak ya da sahipliğinizi veya birincil amacınızı gizleyerek diğer kullanıcıları aldatmak, yanlış yönlendirmek ya da kullanıcılarda kafa karışıklığı yaratmak amacıyla kullanmayın. Buna, menşe ülkenizi ya da kendinizle ilgili diğer önemli bilgileri yanlış beyan ederek veya gizleyerek kendi ülkeniz dışındaki bir ülkede yaşayan kullanıcılara politika, sosyal sorunlar veya toplumu ilgilendiren konularla alakalı içerik yönlendirmek dahildir. Parodi veya eleştiri yayınlayamayacağınızı ya da rumuz veya takma ad kullanamayacağınızı söylemiyoruz ancak gerçek kimliğinizle ilgili olarak okuyucuları yanıltma olasılığı olan içeriklerden kaçının.

  Yasa dışı etkinlikler: Blogal'ı yasa dışı etkinliklere katılmak veya tehlikeli ve yasa dışı etkinliklerin tanıtımını yapmak için kullanmayın. Örneğin, kullanıcıları alkol alarak araba kullanmaya teşvik eden bir blog yazmayın. Ayrıca lütfen Blogal'ı yasa dışı uyuşturucu maddelerin satışını veya tanıtımını yapmak için kullanmayın. Aksi takdirde içeriğinizi silebiliriz. Ayrıca çocuk istismarı gibi ciddi durumlarda sizi ilgili yetki birimlerine bildirebiliriz.

  Yasal Düzenlemelere Tabi Mal ve Hizmetler: Blogal'ı alkol, kumar, ilaçlar ve onaylanmayan maddeler, tütün, havai fişekler, silahlar veya sağlıkla ilgili medikal cihazlar gibi yasal düzenlemelere tabi mal ve hizmetlerin satışını yapmak veya bunların satışını kolaylaştırmak için kullanmayın.

  Spam: Spam, Blogal'da çeşitli biçimlerde bulunur; bunların tamamı, hesabınızın veya blogun silinmesi ile sonuçlanabilir. Sitenize yönelik trafiği yönetmek veya arama listelerinde yukarı çekmek için tasarlanan bloglar oluşturmak, yalnızca kendi sitenizin veya ürününüzün reklamını yapmak için başka kullanıcıların bloglarına yorum göndermek ve birincil olarak gelir oluşturma veya başka kişisel kazançlar edinme amacıyla mevcut içeriği diğer kaynaklardan temizlemek bu örneklerden bazılarıdır.

  Kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler: Virüs yayan, pop-up'lara neden olan, okuyucunun izni olmadan yazılım yükleme girişiminde bulunan veya kötü amaçlı kod ile okuyucuları diğer herhangi bir şekilde etkileyen bloglar oluşturmayın. Bu, Blogal'da kesinlikte yasaktır.

  Lütfen, her blogda üst kısımda bulunan "Daha fazla" açılır menüsünün altındaki "Kötüye Kullanım Bildir" bağlantısını kullanarak şüphelendiğiniz politika ihlallerini bize bildirin.

  Ekibimiz, kullanıcıların politika ihlallerine ilişkin uyarılarını inceler. Blog, politikalarımızı ihlal etmiyorsa blog veya blog sahibiyle ilgili herhangi bir önlem alınmaz. Blogun, içerik politikalarımızı ihlal ettiği tespit edilirse, ihlalin önem derecesine bağlı olarak aşağıdaki işlemlerden bir veya daha fazlası gerçekleştirilir:

  Blogu bir "yetişkinlere özel (18+) içerik" ara sayfası arkasına yerleştirme

  Blogu, içeriğe yalnızca blog yazarının erişebileceği bir ara sayfa arkasına yerleştirme

  Rahatsız edici içeriği, blog yayınını veya blogu silme

  Yazarın kendi Blogal hesabına olan erişimini devre dışı bırakma

  Yazarın kendi Blogal hesabına olan erişimini devre dışı bırakma

  Kullanıcıyı adli makamlara bildirme

  Bir kullanıcının tekrar eden kötüye kullanım amaçlı davranışlar içeren birden çok blog oluşturduğunu tespit edersek yukarıdaki işlemlerden herhangi birini de uygulayabiliriz. Bir blogunuz devre dışı bırakılırsa onun yerine benzer etkinlikler yürüten bir blog oluşturmayın.